Sigurno na cesti: što treba znati o vožnji po zimskim uvjetima?
Zimski uvjeti na cestama donose brojne izazove za vozače, a snijeg, led i smanjena vidljivost zahtijevaju dodatnu opreznost i pripremu. Doznajte kako osigurati sigurnu vožnju i što poduzeti u slučaju nepovoljnih okolnosti
Osim gorskih krajeva, snijeg je napokon zabijelio i one nizinske u unutrašnjosti Hrvatske. Tako se je i Zagreb probudio pod bijelim pokrivačem. Tijekom vremenskih nepogoda posebno često se vozimo automobilom, pa čak i oni koji su inače skloniji zdravim životnim stilovima poput bicikliranja.
Zimski uvjeti na cestama svakako zahtijevaju dodatan oprez i pripremljenost svih sudionika u prometu. Snijeg, led te smanjena vidljivost, mogu predstavljati ozbiljan izazov za vozače, pa je važno znati kako se ponašati i što poduzeti kako biste izbjegli nesreće i sigurno stigli na odredište.
Vozilo pripremite za zimu te budite pripravni na moguće opasne okolnosti jer će vam to omogućiti veću sigurnost na cesti i nadzor nad vašim vozilom.
Ako je moguće, izbjegnite putovanja
Dakle, padanje snijega koji smanjuje vidljivost i zaleđena cesta najveća su prepreka sigurnoj vožnji. Najbolji je savjet da u takvim slučajevima, ako je moguće, vožnju izbjegavate. Mislite o tome da nesigurnom vožnjom izlažete opasnosti ne samo sebe, već i svoje suputnike te ostale vozače s kojima dijelite cestu.
No ako ipak morate krenuti na put, donosimo vam u nastavku nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
Prije puta
Za početak, provjerite stanje na cestama i prilagodite vožnju, a za svaku si planirajte nekoliko minuta više nego što vam je potrebno. Prije nego što sjednete u automobil, dobro očistite sva stakla te uklonite snijeg i led.
Preporučuje se u automobilu imati i strugalicu za snijeg te sklopivu lopatu, svjetiljku, pokrivač, dodatnu odjeću, obuću za snijeg, bocu vode te ponešto grickalica s duljim rokom trajanja.
Pobrinite se da zimi uvijek imate dovoljno goriva; predvidite mogućnost da u takvim prilikama može brzo doći do nesreća i zastoja zbog kojih bi vaše vozilo moralo biti uključeno dulje vrijeme. Također nemojte zaboraviti da u zimskim uvjetima automobil troši više goriva.
Za svaki slučaj, uvijek imajte napunjenu bateriju mobilnog telefona ili/i punjač mobitela primjeren za automobil.
Na cesti
Brzinu vožnje uvijek prilagodite uvjetima na cesti. Izbjegavajte naglo ubrzavanje ili kočenje te poštujte sigurnosni razmak.
Ako vam automobil počne krivudati na zaleđenoj cesti, izbjegavajte trzanjem okretati volan i ostanite mirni. Osobna vozila koja imaju ABS-sustav protiv blokiranja kotača u slučaju naglog kočenja na zaleđenoj cesti automatski izvode niz pritiskanja i otpuštanja kočnica. Ako pak upravljate vozilom bez ABS-a, s osjećajem pritišćite papučicu kočnice – ako shvatite da su se kotači zablokirali, papučicu malo otpustite.
Ako je ispred vas ralica…
Uzimajući u obzir uvjete na cesti, važno je znati kako se ponašati kada naiđete na ralicu, koja je osnovni alat za čišćenje snijega na autocestama. U idealnim uvjetima, ralica bi trebala čistiti cijelu dionicu ceste, ali vozači često čine ozbiljnu pogrešku kada pokušavaju pretjecati ralice.
Uzimajući u obzir da su ralice opterećene teškim uvjetima i često rade u baterijskoj formaciji (dvije ralice u jednom smjeru), pokušaj pretjecanja može biti izuzetno opasan. U takvim situacijama, vozači bi trebali održavati siguran razmak od ralice i ne pokušavati pretjecati, jer bi to moglo izazvati nesreće i dodatno usporiti promet. O ralicama nastavite čitati ovdje.
Prometne nesreće i zapinjanja u snijegu
Ako, unatoč poštivanju navedenih pravila, dođe do nesreće, tada ostanite mirni, pozovite pomoć (broj 112) i slijedite upute. Odmah nakon toga, ako je to moguće, pokušajte vozilo pomaknuti uz rub ceste, što dalje od prometa. Upalite sva četiri pokazivača smjera tako da vas ostali sudionici u prometu mogu vidjeti. Postavite sigurnosni trokut i pričekajte pomoć.
Ako zapnete u snijegu, izravnajte kotače i sporo ubrzavajte. Izbjegavajte brzo okretanje kotača jer ćete zapeti još dublje. Ljuljajte vozilo naprijed-nazad tako da se koristite njegovom težinom i zamahom da se izvučete van. Može se dogoditi da ni to ne bude dovoljno. Ako ne možete dalje, motor uključite svakih nekoliko minuta, što je dovoljno da vam bude toplo. Redovito otvarajte prozor da u vozilo uđe svjež zrak. Pobrinite se da ispušna cijev nije ispunjena snijegom, jer u protivnom pare ugljikova dioksida ulaze u unutrašnjost vozila.
Preporuke za zdraviju i ugodniju vožnju automobilom
Mnogi svakodnevno provedu barem sat-dva za volanom ili kao suvozači. Postoji niz „trikova“ kako to vrijeme provesti ugodnije, ali...
SAZNAJTE VIŠEZaključno
Pravilna priprema vozila i pridržavanje sigurnosnih mjera ključni su za sigurno sudjelovanje u prometu tijekom zimskih uvjeta. S odgovornim pristupom i pažnjom prema preporukama, možete značajno smanjiti rizik od nesreća te osigurati sigurnost sebe i drugih sudionika na cesti. Budite oprezni i promišljeni – zima ne mora biti prepreka sigurnoj vožnji.
Izvor: NPSCP