Zanimljivosti i savjeti - 30. travnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Hrvatski zavod za hitnu medicinu

Nacionalni dan hitne medicinske službe: prepoznajte moždani udar na vrijeme

Na Nacionalni dan hitne medicinske službe, koji se obilježava 30. travnja, poseban je naglasak stavljen na moždani udar – stanje u kojem svaka sekunda odlučuje. Ove godine cilj je podsjetiti građane da znanje i brza reakcija ne spašavaju samo živote, već često i njihovu kvalitetu

hitna pomoc mozdani udar

Nacionalni dan hitne medicinske službe (HMS) obilježava se 30. travnja, a ove godine navršava se 13 godina otkako ga je Hrvatski sabor proglasio na prijedlog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu. Posvećen je svim djelatnicima hitne medicine, ali i građanima koji svojim znanjem mogu spasiti život. Taj dan usmjeren je na zajednicu kako bi se šira javnost bolje upoznala s radom HMS-a, naučila prepoznati hitna stanja i znala što učiniti dok hitna medicinska pomoć ne stigne.

Na Nacionalni dan HMS-a, u srijedu 30. travnja 2025. u 10 sati, diljem Hrvatske građani će moći razgovarati s djelatnicima hitne medicinske službe o njihovom radu, izazovima na terenu i stvarnim situacijama koje traže brzu i pravu reakciju.

Kolega hitnjak – djelatnik Hitne pomoći čiji smisao za humor Hrvati obožavaju

Spasonosna brza reakcija

Ove godine Nacionalni dan HMS-a posvećen je moždanom udaru, jednom od najtežih neuroloških hitnih stanja. U Hrvatskoj ga godišnje doživi između 12.000 i 15.000 ljudi, više od 4.000 umre, a 80.000 živi s posljedicama koje su najčešće teške. Moždani udar nastaje zbog začepljenja ili puknuća krvne žile u mozgu, čime se prekida dotok potrebnih tvari i kisika. Gubitak tjelesne funkcije ovisi o tome koji je dio mozga zahvaćen, a što se ranije reagira, veće su šanse za preživljavanje i oporavak.

Moždani udar ne pogađa samo starije osobe i često se dogodi pred očima ukućana, susjeda ili prolaznika. Njegovi simptomi se razvijaju naglo, a ponekad nisu uopće tipični. Zato je važno znati ga prepoznati na vrijeme, reagirati brzo i spriječiti posljedice. U tu svrhu Hrvatski zavod za hitnu medicinu izradio je edukativni letak s kratkim podsjetnikom na simptome moždanog udara, prikazane kroz jednostavnu i pamtljivu kraticu G.R.O.M.

Tijekom proteklog tjedna u kojem se obilježavao Nacionalni dan HMS-a, održavale su se i javnozdravstvene akcije s kratkom prezentacijom o moždanom udaru. Građani su imali priliku postaviti pitanja, podijeliti svoje nedoumice i čuti odgovore izravno od zdravstvenih djelatnika. Razgovaralo se je jednostavno, ljudski i otvoreno jer znanje pomaže samo kad je razumljivo.

spriječite srčani i moždani udar

Spriječite ponovni srčani i moždani udar i uživajte u najboljim godinama

Bolesti srca i krvnih žila vodeći su uzrok bolesti i smrti u većini zapadnih zemalja, pa tako i u...

SAZNAJTE VIŠE

Spašavanje života ne počinje u bolnici

Spašavanje života ne počinje u bolnici. Počinje onog trena kad netko odluči reagirati. U sustavu koji ovisi o vremenu, najvrjedniji su oni koji ne oklijevaju. Priča završi sretno kada se moždani udar prepozna, odmah pozove HMS, pruži prva pomoć, a bolnica preuzme pacijenta na vrijeme. Zato vas pozivamo da se pridružite prezentaciji i saznate kako G.R.O.M. pomaže u prepoznavanju moždanog udara, kada nazvati 194 i što reći dispečeru. Ponekad je dovoljan samo jedan poziv da netko ponovno prohoda, progovori ili preživi. Edukativni letak možete preuzeti ovdje.

Izvor: Hrvatski zavod za hitnu medicinu

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button