Obiteljsko zdravlje - 9. svibnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Tanja Pekez, dr. med., spec. obiteljske medicine

Nije sve dijabetes: zašto nam može skočiti, a zašto pasti šećer?

Razina glukoze u krvi otkriva puno o funkcioniranju tijela. Iako se često povezuje s dijabetesom, poremećaji šećera u krvi mogu nastati i iz brojnih drugih razloga – od prehrane i stresa, do lijekova i hormonalnih promjena

razina šećera u krvi

Razine glukoze (šećera) u krvi su zoran prikaz koliko je naše tijelo fino regulirano i koliko različitih čimbenika utječe na pojedine funkcije organizma. Kada čujemo za povišene i snižene vrijednosti glukoze u krvi, obično odmah pomislimo na šećernu bolest. I to je u redu. Međutim, postoji niz drugih situacija gdje dolazi do poremećaja razina glukoze u krvi.

Referentne vrijednosti glukoze u krvi

Normalne vrijednosti glukoze u krvi za pacijente koji nemaju dijabetes su od 4,0 do 5,9 mmol/L prije obroka, a nakon obroka naš šećer može porasti i do 7,8 mmol/L. Kod dijabetesa se dozvoljava razina glukoze natašte do 7, a nakon obroka do 8,5 (kod tipa 2), odnosno do 9 nakon obroka (kod tipa 1).

Utječe li stres na pojavu dijabetesa?

Ono što je bitno znati jest da visoke razine glukoze u krvi (osim ekstremno visokih, preko 20 mmol/l i više) ne dovode do simptoma, dok hipoglikemija (preniske vrijednosti) ima vrlo neugodne simptome, može dovesti do gubitka svijesti, pa čak i smrti ako se na vrijeme ne ordinira glukoza.

Ciljne vrijednosti prema vrsti

 Nakon buđenja

Prije obroka

Najmanje 90 minuta
nakon obroka

Osobe bez dijabetesa

 

4.0 do 5.9 mmol/L

ispod 7.8 mmol/L

Tip 2 dijabetes

 

4 do 7 mmol/L

ispod 8.5 mmol/L

Tip 1 dijabetes

5 do 7 mmol/L

4 do 7 mmol/L

5 do 9 mmol/L

Djeca s tipom 1 dijabetes

4 do 7 mmol/L

4 do 7 mmol/L

5 do 9 mmol/L

Izvor: https://www.diabetes.co.uk/diabetes_care/blood-sugar-level-ranges.html

Hiperglikemija: što može povisiti šećer?

Objasnimo najprije hiperglikemiju. Dakle, hiperglikemija je izraz za povišenu razinu glukoze u krvi. Glukozu može povisiti niz čimbenika koje smo podijelili u šest grupa, a prva je, naravno, prehrana.

Ugljikohidrati su ti koji u prehrani najviše podižu glukozu, ali ne svi podjednako. Ugljikohidrati se sastoje od šećera (kao što su fruktoza i glukoza) koji imaju jednostavnu kemijsku strukturu, a koja se sastoji ili od samo jednog šećera (monosaharidi) ili dva šećera (disaharidi).

Tijelo lako i brzo koristi jednostavne ugljikohidrate za energiju zbog njihove jednostavne kemijske strukture, što često dovodi do bržeg porasta šećera u krvi i lučenja inzulina iz gušterače – to može imati negativne učinke na zdravlje. Složeni ugljikohidrati imaju složeniju kemijsku strukturu, s tri ili više šećera međusobno povezanih (poznatih kao oligosaharidi i polisaharidi). Mnoge složene ugljikohidratne namirnice sadrže vlakna, vitamine i minerale te im je potrebno više vremena da se probave; to znači da imaju manje neposrednog utjecaja na šećer u krvi, uzrokujući njegov sporiji porast.

Ali druge takozvane složene ugljikohidratne namirnice poput bijelog kruha i bijelog krumpira sadrže uglavnom škrob, ali malo vlakana ili drugih korisnih nutrijenata, pa vrlo loše utječu na regulaciju glukoze u krvi.

Što još treba znati o prehrani i njezinom utjecaju na porast šećera u krvi:

  • Masnoće, alkohol i kava također podižu razinu glukoze.
  • I vrijeme jela je bitno; šećer u krvi može biti teže kontrolirati kada se kasnije jede.
  • Preskakanje doručka—izlazak bez tog jutarnjeg obroka može povećati šećer u krvi nakon ručka i večere.
  • Obilna kasna večera, bez obzira na to što je u njoj, često rezultira visokim šećerom u krvi tijekom noći.

Ostali „neprehrambeni“ uzroci porasta šećera u krvi:

  • Od bioloških čimbenika jako su bitni stres (luči se hormon stresa, kortizol) koji sam po sebi diže glukozu, zatim manjak sna i pušenje.
  • Kod žena menstruacijski ciklus može djelovati na promjenu razine glukoze u krvi.
  • I neki lijekovi također podižu razinu glukoze, a to su ponajprije kortikosteroidi, zatim neki psihijatrijski lijekovi, kontracepcijske tablete te izotretinoin.
  • Dehidracija, odnosno manjak vode u tijelu, znači da je šećer u krvi više koncentriran.
  • Previše intenzivan trening također može dovesti do povišenja glukoze u krvi.

Hipoglikemija: pad šećera u krvi

Pripazite i na one okidače koji vam mogu sniziti šećer u krvi. Na primjer, ekstremna vrućina može uzrokovati širenje krvnih žila. Zbog toga se inzulin brže apsorbira što može dovesti do niske razine šećera u krvi.

No, hipoglikemija je općenito vrlo rijetka kod osoba koje ne boluju od šećerne bolesti i ne uzimaju lijekove za sniženje glukoze u krvi. Zato je potreban poseban oprez.

Simptomi hipoglikemije su:

  • drhtanje,
  • znojenje,
  • glavobolja,
  • glad ili mučnina,
  • nepravilan ili ubrzan rad srca,
  • umor,
  • razdražljivost ili tjeskoba,
  • poteškoće s koncentracijom,
  • vrtoglavica ili ošamućenost,
  • trnci ili utrnulost usana, jezika ili obraza.

I dok hiperglikemija može biti uzrokovana životnim navikama, hipoglikemija se mora ozbiljno shvatiti u smislu obrade i isključivanja nekih drugih bolesti.

Pretjerivanje u alkoholu jedan je od češćih uzročnika hipoglikemije. Ali postoji niz bolesti koje mogu dovesti do hipoglikemije i zato se osoba s učestalim padom glukoze u krvi mora obraditi. Stoga je potrebno provjeriti funkcije jetre, bubrega, potom hormone nadbubrežne žlijezde i druge hormone.

mjerenje šećera u krvi

Pravila samokontrole glikemije: kako ispravno mjeriti glukozu u krvi

Dobra samokontrola jedan je od preduvjeta kvalitete života, boljeg općeg zdravlja, kao i smanjenja rizika od komplikacija s dijabetesom.

SAZNAJTE VIŠE

Pored lijekova koji se uzimaju u liječenju dijabetesa i koji, naravno, mogu prekomjerno sniziti glukozu u krvi, postoje lijekovi koji se koriste u liječenju drugih bolesti, a koji također mogu dovesti do hipoglikemije. Među njima su beta blokatori (lijekovi za liječenje aritmija i hipertenzije i to najčešće oni „stariji“ propranolol i atenolol), te vrlo često propisivani antibiotici levofloksacin i sulfametoksazol. Lijek protiv bolova i gihta također može smanjiti nivo glukoze u krvi.

Zaključno

Da zaključimo – ako imate poremećen nivo glukoze u krvi, morate se javiti svom obiteljskom liječniku. Ako se isključi postojanje šećerne bolesti, a povremeno imate porast glukoze u krvi, razmotrite svoje životne navike. U slučaju hipoglikemije se svakako javite liječniku jer ona nije uobičajena pojava kod zdravih ljudi.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button