Obiteljsko zdravlje - 22. svibnja 2025.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Masaža trbuha: nježna samopomoć za nadutost, grčeve i nelagodu

Lagani pritisak, kružni pokreti i nekoliko minuta opuštanja - masaža trbuha može biti jednostavna metoda kojom si pomažemo kod probavnih smetnji. Iako dokazi o njezinoj učinkovitosti nisu čvrsti, mnogi se na nju oslanjaju kao na prirodan način olakšanja tegoba

masaža trbuha

Glađenje trbuha u trenutcima dok osjećamo bol ili pak nelagodu uslijed nadutosti, uobičajena je i refleksna pojava. Iskustveno dobro znamo i što se može dogoditi ako jako stisnemo trbuh dok smo naduti. A čini se da masaža trbuha prema jasnim uputama doista i može poslužiti kao odlična samopomoć kod probavnih smetnji, iako ne postoje konkretni dokazi koji podupiru te tvrdnje. Unatoč tome, na mnogim stranicama privatnih zdravstvenih ustanova, pa čak i onih koje su, na primjer, „pod kapom“ britanske nacionalne zdravstvene službe (NHS), mogu se pronaći savjeti o samomasaži trbuha.

Za bolji protok energije

Masaža trbuha svakako nije novost; koristi se već stoljećima u različitim kulturama (npr. kineska ili tajlandska) te s raznim ciljevima, pa se i tehnike razlikuju.

5 simptoma koji vam govore kada se javiti gastroenterologu

Tako je, primjerice, poznata kineska masaža Chi Nei Tsang koju bi vam mogli ponuditi i na thai masaži; riječ je o obliku abdominalne masaže koji se fokusira na uravnoteženje i harmonizaciju unutarnjih organa i protoka energije (Qi) unutar tijela. Ona uključuje nježan, dubok pritisak i tehnike masaže za rad na području trbuha, uključujući pupak, kako bi se potaknula zdrava probava, ublažio stres i poboljšalo opće blagostanje.

Iako se na Zapadu neće spominjati energija već će se više pažnje posvetiti anatomiji, odnosno organima u trbušnoj šupljini, masaža trbuha postala je i ovdje raširena praksa. No pritom ipak treba uzeti u obzir one savjete koji uključuju i mjere opreza ili, točnije, kontraindikacije.

Tko ne bi smio masirati trbuh?

Prema stručnjacima klinike Perfect Balance, određena stanja čine abdominalnu automasažu neprikladnom, a sve tehnike mogu zahtijevati prilagodbu. Ako imate neko od navedenih stanja, konzultirajte se sa stručnjakom:

  • nedavno izvedena abdominalna operacija,
  • aktivna infekcija ili rak u području zdjelice ili ako ste podvrgnuti kemoterapiji,,
  • akutna infekcija,
  • aneurizma abdominalne aorte,
  • dijastaza trbušnih mišića (rectus diastasis),
  • divertikularna bolest,
  • sumnja na opstrukciju crijeva,
  • sumnja na upalu slijepog crijeva,
  • intrauterini uložak (spirala) – masažu treba izbjegavati,
  • vaginalni pesar kod spuštene maternice – ukloniti prije masaže,
  • bilo koje ozbiljno zdravstveno stanje koje vas zabrinjava.

Na drugim se mjestima upozorava da masaža nije prikladna ni u trudnoći, kao ni kod nestabilnih ozljeda kralježnice.

Kod ostalih je masaža uglavnom sigurna ako se ne izvodi preagresivno. Dakle, pritisak ne bi trebao biti veći od centimetar do dva u dubinu, niti treba izvoditi previše žestoke pokrete.

Najjednostavnija tehnika masaže

Prije nego što se upustite u istraživanje raznih tehnika i traženje one koja bi vama najviše odgovarala, možete isprobati savjete sa stranice Sveučilišta Michigan.

Masiranje trbuha, pišu oni, može pomoći u pomicanju stolice kroz debelo crijevo. Tako se mogu ublažiti simptomi napetosti, pritiska, grčeva i nadutosti.

Lezite na leđa, a s ciljem veće udobnosti možete staviti jastuk pod koljena.

Započnite s masažom na desnoj strani trbuha dolje, kod kosti zdjelice. Lagano trljajte jagodicama prstiju kružnim pokretima prema gore po desnoj strani sve do rebara. Zatim se pomaknite ravno preko trbuha na lijevu stranu. Nastavite prema dolje do lijeve strane kod kuka, pa se vratite prema pupku, trljajući dvije do tri minute.

Umjesto jednostavnog trljanja, možete i lagano pritiskati trbuh.

Provedite oko jedne minutu trljajući od desne kosti kuka prema rebrima, zatim jednu minutu preko sredine trbuha (nježno), pa jednu minutu niz lijevu stranu od kosti zdjelice prema pupku.

Ponovite trljanje, uvijek u smjeru kazaljke na satu, ukupno u trajanju od 10 minuta.

Masaža „Volim te“

Među abdominalnim masažama popularna je i tehnika „Volim te” (ILU – eng. I love you)

Koristi se kod zatvora ili mekše stolice te općenito kod zdjelične i trbušne boli. Uvijek se izvodi s desna na lijevo, koristeći sapun pod tušem ili kremu nanesenu na vrške prstiju.

Započnite s oblikovanjem slova „I“ tako da umjerenim pritiskom gladite trbuh od lijevog rebrenog dijela prema dolje do lijeve zdjelične kosti. Ovaj pokret ponovite 10 puta.

Zatim oblikujte slovo „L“ tako da umjerenim pritiskom gladite od desnog rebrenog dijela, ispod rebara prema lijevoj strani, pa prema dolje do lijeve zdjelične kosti. Ovaj pokret ponovite 10 puta.

I na kraju, izvedite 10 poteza od desne zdjelične kosti prema gore do desnog rebrenog dijela, preko trbuha prema lijevom rebrenom dijelu, pa prema dolje do lijeve zdjelične kosti, oblikujući slovo „U“.

Završite s kružnom masažom u smjeru kazaljke na satu oko pupka u trajanju od minutu do dvije kako biste potaknuli rad tankog crijeva.

Ovu masažu možete izvoditi jednom dnevno.

Kako izgleda ILU masaža, možete pogledati i u ovom videu.

Zaključno

Iako znanstveni dokazi o učinkovitosti abdominalne masaže pri ublažavanju probavnih tegoba zasad nisu čvrsti, iskustvena praksa i brojni klinički priručnici sugeriraju da ona, ako se izvodi pravilno, može poslužiti kao korisna metoda samopomoći.

nadutost trbuha plinovi

Stalna nadutost trbuha: uzroci i mjere samopomoći

Višak plinova izaziva vrlo neugodnu, a ponekad i bolnu nadutost trbuha; iako je riječ o čestom simptomu, ponekad ukazuje...

SAZNAJTE VIŠE

Osobito je važno pridržavati se smjernica i kontraindikacija kako bi masaža bila sigurna i prilagođena vašem zdravstvenom stanju. Bilo da je riječ o jednostavnom trljanju trbuha u smjeru kazaljke na satu, tehnici „Volim te“ ili inspiraciji iz tradicionalnih istočnjačkih praksi, abdominalna masaža može biti nježna, umirujuća rutina kojom svakodnevno možemo pridonijeti vlastitom osjećaju ravnoteže i ugode.

Korišteni izvori: Perfect Balance Clinic, Women’s College Hospital, Healthline

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button