Roditelji, zaštitite djecu od negativnih utjecaja digitalnih medija
Današnje su generacije djece okružene digitalnim medijima koji, uz svoje dobre strane, nose i mnoštvo rizika, posebno za mentalno zdravlje djece
Roditelji jeste li razmišljali o tome kako informacije s TV ekrana, interneta, putem video igrica i drugih medija koje „bombardiraju“ svakodnevno našu djecu, djeluju na njihovo mentalno zdravlje?
Starije istraživanje koje su na uzorku od 2700 djece još 2008. g. proveli Hrabri telefon i Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba otkrilo je:
- 91% djece se služi Internetom, od čega 49% svakodnevno,
- samo 2,5% djece koristi Internet uz prisustvo roditelja, a 49% djece roditelji nikad ne nadziru,
- 41% je bilo izloženo različitim porukama seksualnog karaktera.
U sjeni ekrana: kako zaštititi zdravlje školaraca digitalnog doba?
Rizici i štetni učinci digitalnih medija
Potrebno je da roditelji budu svjesni rizika korištenja Interneta kojih svakako ima više.
Za početak, Internet posve okupira slobodno vrijeme, a dugotrajno sjedenje povećava vjerojatnost za nastanak pretilosti. Također, dugotrajno gledanje u ekran može dovesti do problema s vidom, dijete može postati žrtvom zlostavljanja, pa i žrtvom pedofila upravo preko Interneta, a treba naglasiti i to da mala djeca teško razlikuju stvaran život od virtualnog.
I to nije sve.
Puno vremena provedenog pred televizijom povezano je s lošijim uspjehom u školi (J. M. Healy, 1998), a puno vremena za računalom (Internet, igre, Facebook…) može uzrokovati poremećaj raspoloženja, slabiji san, koncentraciju i pad imunosnog sustava.
Brojne studije su pokazale da izloženost djece nasilnim video igrama povećava agresivno ponašanje kod djece (J. Nikoll, K. M. Kieffer, 2005). Prikazujući im nasilje bez ikakvih posljedica, mladima se šalje poruka da je nasilje odgovarajući način rješavanja sukoba. Nasilje na televiziji djeluje štetno na mentalno zdravlje djece, ali pritom roditelji mogu zajedno s djecom pratiti TV program i objasniti im što se prikazuje. S video igrama je drukčije. Kad ih igrate dio ste njih, to znači da sudjelujete u nasilju jer ih igrate (E. Carll, 2005).
Utjecaj na pamćenje i koncentraciju
Istraživanja ukazuju i na druge štetne učinke. Iako su djeca u stanju obraditi značajno veću količinu informacija nego prijašnje generacije, zbog smanjene pažnje pamćenje je manje kvalitetno, a smanjen opseg opažanja otežava rješavanje kompleksnih zadataka i problema koji zahtijevaju pažnju i koncentraciju. Zbog povećane aktivnosti mozga koju izaziva internet dolazi do preopterećenja mozga, a to povećava vjerojatnost razvijanja poremećaja raspoloženja (depresije, anksioznosti i sl.), slabijeg sna, koncentracije i slabljenja imunosnog sustava, razvija potrebu za većom količinom podražaja iz okoline i potrebu za traženjem uzbuđenja (I. Jukes, A. Dosay 2006; C. Rowan, 2009).
Ne može se izbjeći, ali treba paziti
Elektronički mediji danas su sastavni dio našeg života i imaju važnu ulogu u emocionalnom razvoju, ponašanju i intelektualnom funkcioniranju djece i mladih. Kao i većina stvari, suvremena tehnologija i internet (kao njen najrašireniji produkt), imaju svoje dobre i loše strane.
Kao stručnjaci i roditelji moramo biti duboko svjesni njihovih mogućih štetnih učinaka s dalekosežnim posljedicama na djecu čiji je mozak u razvoju. Iz tog razloga naša je dužnost da napravimo sve što je u našoj moći da to spriječimo.
Savjeti za roditelje
- okružite dijete ljubavlju i pažnjom, čitajte mu priče prije spavanja dok je malo i razgovarajte o pročitanom,
- isplanirajte zajedno s djetetom njegovo slobodno vrijeme, potičite ga da se bavi sportom, rekreirajte se zajedno,
- ograničite i kontrolirajte vrijeme i sadržaje koje prati putem malih ekrana i na Internetu, gledajte i komentirajte sadržaje zajedno,
- zajedno s djetetom planirajte sadržaje koje će gledati na TV-u,
- zajedno tražite putem Interneta zanimljive sadržaje vezane za školu, kućne ljubimce, sport…,
- potičite dijete da bira igre koje razvijaju mišljenje, kreativnost i empatiju, izbjegavajte igre nasilnog sadržaja, igrajte igre s djetetom,
Ekranizam: kada treba za dijete potražiti savjet stručnjaka
Pretjerana izloženost ekranima utječe na razvoj djeteta. Može se javiti sporiji kognitivni razvoj, jezične teškoće i brojne druge tegobe.
SAZNAJTE VIŠE- razvijajte kritičko mišljenje kod djeteta, objasnite mu da ne treba vjerovati svemu što pročita online,
- razgovarajte s djetetom o opasnostima koje vrebaju na Internetu, Facebooku i sl., saznajte lozinku koju koristi vaše dijete,
- kompjutor i TV držite u dnevnoj sobi,
- instalirajte softver za filtriranje sadržaja.
Informirajte se i zaštitite djecu od negativnih učinaka medija. Uzmite stvar u svoje ruke!