Koža, kosa i nokti - 9. veljače 2018.
AUTOR ČLANKA - Magda Dežđek

U potrazi za eliksirom mladosti: uklonite tragove vremena voćnim kiselinama

Posljednjih godina porasla je popularnost alfa hidroksilnih kiselina (AHA) koje se primjenjuju u dermatologiji još od 70-ih godina prošlog stoljeća

voćne kiseline

Možda ste se, njegujući kožu, tek nedavno upoznali s organskim kiselinama, no one imaju dugu povijest. Koristile su se još u starom Egiptu za omekšavanje i hidrataciju kože.

Poznato je da se Kleopatra kupala u odstajalom magarećem mlijeku koje sadržava laktičnu kiselinu, što je zapravo bila preteča današnjih tretmana s kiselinama. U suvremeno se doba alfa hidroksilne kiseline (AHA), popularno prozvane „voćnim kiselinama“, primjenjuju u dermatologiji od 1970-ih godina, a posljednjih je godina, tragajući za eliksirom mladosti, njihova popularnost s razlogom porasla.

Voćne kiseline pokazale su se i kao dobar kandidat za tretman akni jer upijaju višak sebuma, odčepljuju folikule i sužavaju pore smanjujući rizik od nastanka upala

Neke od najpoznatijih AHA kiselina su glikolna (dobivena iz šećerne trske), malična (iz jabuka ili krušaka), citrična (iz citrusnog voća), mliječna ili laktična (iz kiselog mlijeka) te vinska ili tartaratna kiselina (iz grožđa).

Blagi kemijski piling

Sve se one nanose topički na kožu te pritom odstranjuju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, vraćaju koži vlažnost i vitalnost, uklanjaju površinske bore, izbljeđuju pigmentacijske mrlje, ožiljke od akni… Pogoduju gotovo svim tipovima kože, ali ako imate iznimno osjetljivu, reaktivnu kožu, rozaceju ili seboroični dermatitis, trebali biste biti pažljivi jer možete dobiti osip.

Mogu se pronaći u različitim koncentracijama, u raznovrsnim kozmetičkim preparatima, uključujući one proizvode koje možemo kupiti u drogerijama te u profesionalnim, dermatološkim pilinzima za lice.

Stupanj učinkovitosti preparata ili tretmana ovisi o koncentraciji AHA kiseline i pH kiselosti proizvoda. Većina proizvoda za kućnu upotrebu sadržava 5 – 10% AHA kiseline, u kozmetičkim salonima se koriste one u koncentraciji 10 – 40%, a u dermatološkim ordinacijama sa 70 – 85%. Voćne kiseline djeluju kao relativno blagi kemijski piling koji prodire i uništava površinske slojeve kože. To omogućava uklanjanje odumrlih i suncem oštećenih stanica te otkrivanje novog, zdravijeg sloja kože. Tako se ublažavaju ili uklanjaju neestetski nedostaci s površine kože, poput tankih linija i bora. Takvi pilinzi pomažu i održati mladolik izgled jer potiču proizvodnju kolagena i elastina zaduženih za mladenački izgled i čvrstoću kože.

Kod kuće ili u ordinaciji

Dobar su izbor i za rješavanje hiperpigmentacijskih problema (sunčevih mrlja, melazme, keratoze) jer zaglađuju kožu i ujednačavaju ten. Pokazale su se i kao dobar kandidat za tretman akni jer voćne kiseline upijaju višak sebuma, odčepljuju folikule i sužavaju pore smanjujući rizik od nastanka upala. A kod svih tipova kože povećavaju hidrataciju, što je jedan od glavnih preduvjeta za pomlađivanje ili tretiranje akni.

>>S godinama se naša koža mijenja te se neminovno pojavljuju prvi znaci starenja. Pa ipak, kozmetička industrija danas nudi niz proizvoda koji će pomoći u očuvanju svježine i mladolikosti.<<

Koristite li kozmetičke proizvode s AHA kiselinama kod kuće, za najbolji učinak uvijek ih nanosite na suhu kožu jer ih voda može neutralizirati. Osim toga, ima li preparat visok udjel AHA kiseline, dobro se zaštitite od UV zračenja i ne koristite ga ljeti jer povećava osjetljivost kože na sunce.

Profesionalni su pilinzi, s druge strane, snažniji i moraju ih provoditi stručne osobe. Takav tretman uglavnom traje manje od pola sata. Nakon čišćenja lica dermatolog nekoliko minuta (najviše 10) nanosi kiselinu, nakon čega se ona neutralizira i ispire. Prije procedure možete tražiti lokalni anestetik, ali AHA pilinzi najčešće nisu bolni – tijekom aplikacije možete osjetiti jedino peckanje i žarenje. Za najbolji rezultat tretman je potrebno ponoviti nekoliko puta, u razmacima od desetak dana.

Vrijeme za oporavak

Uobičajene nuspojave su privremeno žarenje, crvenilo ili otok koji nestaju nakon nekoliko sati, a potpuni oporavak i zacjeljivanje kože traje oko tjedan dana. Za to se vrijeme koža intenzivno ljušti i obnavlja. Potrebno ju je obilno vlažiti bogatim kremama koje sadržavaju omekšavajuće, hidratantne sastojke, a treba izbjegavati grube kemijske proizvode za čišćenje kože, kao i sve vrste pilinga te pomlađujuće proizvode koji sadržavaju kiseline, vitamin C ili retinol.

Idealno bi bilo da se nekoliko dana suzdržite od šminkanja, a ako baš morate, koristite mineralni make up. Koži je potrebno dati vremena da zacijeli. I ono najvažnije, obavezno je zaštitite od UV zračenja pa svakodnevno koristite visoki zaštitni faktor, čak i za oblačnog vremena, te izbjegavajte sunce jer je koža nakon kemijskog pilinga vrlo osjetljiva – lakše izgori i povećana je mogućnost nastanka hiperpigmentacija. Stoga je zimsko razdoblje idealno za iskušavanje ovog pomlađujućeg tretmana.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button