ADIVA Plus sadržaj - 14. rujna 2024.
AUTOR ČLANKA - Veterinarska ambulanta AVA, ADIVA Plus sadržaj

I četveronožni seniori trebaju sistematski pregled

Preporuka je napraviti sistematski pregled nakon što životinja uđe u seniorsku dob. No u kojoj godini naši razigrani ljubimci postaju zapravo stariji psi i koje bi preglede trebalo obaviti?

psi-sistematski pregled

Jednako kao što brinete o svom zdravlju, brinete i o zdravlju vašeg ljubimca. Vaš osmogodišnji ljubimac i dalje trčkara po livadi, tamani klopu i uživa u igri s lopticama, ali jeste li stvarno sigurni da je 100 posto zdrav? Znate li da većina pasa u sedmoj godini postaje „senior“, odnosno svrstavaju se među starije pse?

Ovisno o veličini psa, male pasmine se svrstavaju među seniore s otprilike osam godina, dok veći psi s otprilike šest do sedam godina.

Bolje spriječiti, nego liječiti: zaštitite pse od krpelja i opasne piroplazmoze

Sistematski pregled se preporučuje raditi svake dvije godine do 10. godine, a nakon toga svake godine do kraja života. Također se obavezno radi prije operativnih zahvata.

Što zapravo znači „senior“ ili „stariji pas“?

S godinama se mijenjaju mnoge stvari u organizmu. Od brzine metabolizma, nutritivnih zahtjeva, stanja koštanog i mišićnog sustava, pa tako i zdravlja unutarnjih organa.

Srce možda malo slabije radi, bubrezi malo slabije izlučuju toksine iz organizma, sluh i vid slabe, pojavljuje se bijela dlaka oko očiju i njuške. To su sve normalne fiziološke promjene koje se ne mogu spriječiti. No ako postoji neki patološki proces ili disfunkcionalnost nekog organskog sustava, kvalitetan sistematski pregled će to pokazati.

Pretrage obuhvaćene sistematskim pregledom

Od čega se zapravo sastoji sistematski pregled životinja? Osim općeg pregleda, radi se krvna analiza, odnosno mala krvna slika i biokemijska analiza te po potrebi RTG snimanje.

Ako postoje neke promjene, dodatno se mogu učiniti razne pretrage kao što su, na primjer, EKG i analiza urina. Mala krvna slika otkrit će nam količinu i odnos krvnih stanica, što također može biti indikator velikog broja bolesti.

Biokemijska analiza krvi

Biokemijska analiza krvi je jedna od najvažnijih pretraga kada pas uđe u stariju dob. Poslije općeg pregleda, rendgena te male krvne slike, veterinar će izabrati kombinaciju biokemijskih parametara prilagođeno vašem ljubimcu koji će dati vrlo točan uvid u stanje unutarnjih organa.

Na primjer, jeste li znali da većina bolesti bubrega počinje pokazivati simptome tek nakon što je nepovratno stradalo više od 60% bubrega? U pravilu, dok vlasnik primijeti da se nešto sa životinjom događa, šteta je već učinjena i najčešće je nepovratna.

No, biokemijska pretraga nam već u vrlo ranim fazama može ukazati da postoje problemi s određenim organskim sustavom, prije nego nastane nepovratna šteta, odnosno još u fazi dok se na bolest može utjecati lijekovima, specijalnom hranom ili ispravljanjem načina držanja životinje.

Zato je izuzetno bitno redovito kontrolirati zdravlje životinje, kako bi se na vrijeme stiglo reagirati ako dođe do kakvih bolesti, da se bolest počne liječiti dok je na samom početku.

Ako veterinar ustanovi da su neke biokemijske vrijednosti granične, u suradnji s vama će složiti plan redovitih pretraga, kako bi se na vrijeme otkrile promjene.

Rendgensko snimanje

RTG će pokazati postoje li možda promjene na kostima te, ako postoje, koliki je opseg tih promjena.

Danas postoji cijeli niz lijekova koji će ublažiti artroze i pomoći vašem ljubimcu da duže bude mobilan i bez kostobolje. Također, ako postoje promjene na kostima, vlasniku će se savjetovati što ljubimac smije i ne smije raditi kako bi se te promjene ublažile ili njihova progresija usporila.

Nerijetko se nađe i povećan organ koji može upućivati na bolest čiji simptomi još nisu počeli. Može se vidjeti veličina i oblik srca, što može ukazivati na srčane probleme, koje je također izuzetno bitno početi liječiti u što ranijoj fazi.

psi utječu na brži oporavak nakon srčanog ili moždanog udara

Rezultati novog istraživanja donose dobre vijesti za vlasnike pasa

Dvije nove studije potkrijepile su rezultate prethodnih znanstvenih studija da psi ne samo da doprinose dobrom zdravlju vlasnika, već...

SAZNAJTE VIŠE

Zaključno

Preporuka je napraviti sistematski pregled nakon što životinja uđe u seniorsku dob, s otprilike:

  • pet godina za gigantske pasmine (veliki psi teži od 50 kg poput doga, bernardinaca i sl.),
  • šest godina za velike pasmine (teže od 30 kg, npr. labradori),
  • osam godina za manje pasmine pasa, te
  • kod mačaka s otprilike sedam do osam godina.

Za sistematski pregled uvijek biste se trebali naručiti unaprijed, kako biste bili sigurni da će veterinar imati vremena u potpunosti se posvetiti vama i vašem ljubimcu te vam odgovoriti na sva pitanja koja biste mogli imati.

U pravilu, sistematski pregled traje otprilike sat vremena. Nakon svih pretraga i nalaza, dobit ćete kompletan uvid u zdravlje svojeg ljubimca te upute što i kako promijeniti (ako je potrebno) kako bi vaš ljubimac živio još godinama kvalitetno i zdravo.

Izvor: AVA

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button