Koronavirus - 20. ožujka 2020.
AUTOR ČLANKA - Redakcija

Telefonske linije za psihološku pomoć osobama u samoizolaciji ili karanteni

Otvoreno je 8 telefonskih linija za psihološku pomoć osobama koje se nalaze u samoizolaciji, a donosimo i preporuke Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ za osobe u izolaciji

Telefonske linije za psiholosku pomoc koronavirus

Povodom aktualne epidemiološke situacije izazvane koronavirusom, stručnjaci Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ otvorili su osam telefonskih linija za psihološku pomoć osobama koje se nalaze u samoizolaciji ili karanteni.

Nazovite ukoliko osjećate tjeskobu ili vam treba psihološki savjet

Razgovori sa stručnjacima mogući su svakodnevno od 8.00 do 20.00 sati na sljedećim telefonskim brojevima: 01 2991 356, 01 4696 276, 01 4696 107, 01 4696 297, 01 6468 334, 01 6468 335, 01 6468 337 i 01 6468 338.

Koronavirus: što moramo znati o karanteni, odnosno izolaciji?

Telefonski brojevi su namijenjeni svim osobama koje osjećaju potrebu za psihološkom pomoći u novonastaloj kriznoj situaciji vezanoj za koronavirus. Stručne savjete o tome kako se nositi s ovom situacijom te kako smanjiti razinu tjeskobe svakodnevno će pružati psiholozi, psihoterapeuti i psihijatri Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.

Ne zanemarujmo naše psihološko zdravlje

Stručnjaci napominju da je usred zdravstvene krize osim upravljanja fizičkim zdravljem jednako važno upravljanje psihološkom i psihosocijalnom dobrobiti. “Važno je da ostanemo racionalni i da strah ne upravlja nama, nego da mi upravljamo strahom, time ćete najviše pomoći sebi i drugima da što prije izađemo iz ove situacije. Važno je znati da nismo sami u ovom teškom trenutku – cijeli svijet je u borbi protiv suzbijanja epidemije”, naglašava Mirjana Orban, voditeljica Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“.

simptomi koronavirusa covid-19

Simptomi koronavirusa: kako razlikovati COVID-19 od prehlade i gripe?

Simptomi koronavirusa u mnogočemu su slični siptomima prehlade i gripe te ih je stoga korisno naučiti razlikovati

SAZNAJTE VIŠE

Više savjeta možete pronaći na mrežnoj stranici NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“.

Preporuke za osobe u izolaciji:

  • Ostanite povezani i održavajte svoje društvene mreže, možete ostati povezani putem e-maila, društvenih medija, video konferencije i telefona. Pokušajte što više zadržati svoju osobnu svakodnevnu rutinu uključujući redovite vježbe, čišćenje, svakodnevne poslove, pjevanje, čitanje…
  • Bavite se aktivnostima u kojima uživate i osjećate se opušteno. Redovito vježbajte, održavajte redovnu rutinu spavanja i jedite zdravu hranu. Razmišljajte racionalno!
  • Pratite ažurirane informacije i praktične smjernice u određeno vrijeme tijekom dana, jednom ili dvaput, od strane službenih institucija, izbjegavajte slušanje ili praćenje glasina koje vam stvaraju nelagodu.

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button