Koža, kosa i nokti - 15. studenoga 2018.
AUTOR ČLANKA - Ozren Podnar

Kako se osloboditi masnog vlasišta i kose?

Masno vlasište i posljedično masna kosa vrlo je nepoželjno stanje, koje je više od estetskog problema

Masno vlasište i kosa

Dok je istina da masna kosa izgleda rjeđa i slabija od suhe, mast na tjemenu uzrokuje svrbež i neugodan “masni osjećaj”. 

Masnima se smatraju kosa i vlasište koji se zamaste unutar jednog dana nakon pranja. U teškim slučajevima, koža vlasišta, čela, nosa i područja iza ušiju zamaste se već nekoliko sati nakon pranja.

Masna koža posljedica je prevelike proizvodnje loja iz žlijezda u koži uz korijen dlake. Njegova je svrha sprječavanje prodiranja vode i bakterija kroz pore i održavanje kože vlažnom. Međutim, hiperprodukcija loja uzrokuje stalno mašćenje kože, dok pranje i čišćenje pružaju samo privremeno zatišje.

Ne perite kosu vrućom vodom i ne sušite je vrućim fenom. Osušite je ručnikom ili je pustite da se osuši sama

Krivci? Muški hormoni!

Akutno masno vlasište može biti rezultat hormonske kontracepcije, steroidnih sredstava, prehrane bogate mastima i ugljikohidratima, stresa i nedovoljne higijene vlasišta i kose.

Kronično pojačano lučenje loja posljedica je viška muških spolnih hormona ili velikog broja receptora za te hormone na lojnim žlijezdama. Receptori su molekule na tkivima koje prepoznaju i aktiviraju kemikalije za koje su specijalizirane.

Lučenje muških hormona ovisi o genima koji reguliraju rad spolnih žlijezda. Moguće je donekle kontrolirati količinu loja kojeg žlijezde luče odgovarajućom prehranom, šamponima, redovnim boravkom na svježem zraku i ograničavanjem stresa.

>>Kosa je ukras svake glave, no bez obzira na to pratite li najnovije svjetske trendove vezane uz frizuru, dužinu i boju kose ili pak svoju frizuru niste mijenjali godinama – vjerujemo da ćete se složiti kako je, kada je riječ o kosi, ipak najvažnije njeno zdravlje.<<

Redovno pranje obavezno

Budući da je vrlo teško utjecati na rad endokrinih žlijezda, strategija protiv masnog tjemena i kose usmjerena je na čišćenje vlasišta i kose te na usporavanje izbijanja loja na površinu kože. Redovno odstranjivanje masnoće sprječava gomilanje mikroba na vlasištu, nastanak prhuti i obilnije ispadanje kose.

Kome se koža glave i kosa brzo maste, pribjegava sve češćem pranju, pa i više puta dnevno. Nažalost, često pranje potiče lojne žlijezde da proizvode više loja. Perite kosu najviše jednom dnevno, a najbolje ujutro da bi učinak pranja bio najveći dok ste budni i aktivni. Perete li je navečer, do jutra će se već djelomično zamastiti.

Stop agresivnim šamponima

Specijalizirani šamponi za masnu kosu vrlo uspješno uklanjaju mast s vlasišta i kose, ali nakon pranja lojne žlijezde brzo stupaju u akciju i poništavaju učinak pranja. Stoga koristite blagi do umjereno jaki šampon s niskim ili neutralnim pH-om, najviše do 7 ili 7,5. 

Za često i blago pranje masne kose najbolji su šamponi s prirodnim sastojcima poput limuna i metvice. Neki su zadovoljni i s dječjim šamponom, no on je preblag da ukloni sebum u dubljim slojevima kože.

Masirajte vlasište pri svakom pranju, ali ne činite to agresivno kako biste izbjegli nadraživanje lojnih žlijezda. Pravilo umjerenosti vrijedi i za češljanje i četkanje kose nakon pranja. Ako vam je vlasište već masno, četkanjem biste prenijeli mast na još suhu kosu.

Preparati s adstringentima usporavaju mašćenje

Tvari s adstringentnim svojstvima stežu pore i usporavaju prodor loja iz žlijezda do površine vlasišta. O izboru preparata potražite savjet ljekarnika. Također možete koristiti i neke namirnice kao što su limun, jabučni ocat i soda bikarbona

Smanjite unos masnoća, ugljikohidrata i škroba jer oni sudjeluju u stvaranju loja. Osobito su nepoželjne namirnice pune zasićenih masti

Limunov losion

Limun je, zahvaljujući limunskoj kiselini, izvanredno sredstvo za čišćenje i prevenciju mašćenja vlasišta i kose.

Ulijte sok od jednog limuna u dva decilitra vode i pomiješajte. Nakon pranja kose šamponom, osušite je ručnikom pa izmasirajte vlasište limunovim losionom. Ostavite ga pet minuta i isperite mlakom vodom. 

Limun i ocat

Pomiješajte limunski sok s jabučnim ili vinskim octom, čiji je glavni sastojak octena kiselina, također adstringent. Izmiješajte sok jednog limuna, dvije velike žlice octa i dva decilitra vode. Nakon pranja šamponom i sušenja ručnikom, nanesite smjesu limuna i octa na vlasište i lagano izmasirajte. Na kraju isperite mlakom vodom.

Limun i crni čaj

Crni čaj sadrži taninsku kiselinu, koja djeluje adstringentno na kožu i suzbija lučenje masti. U dva decilitra crnog ili zelenog čaja iscijedite pola limuna. Poslije uobičajenog šamponiranja nanesite smjesu na vlasište i izmasirajte. Ostavite desetak minuta pa isperite u mlakoj vodi.

Jedite više integralnih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, sirovog i sušenog voća i povrća. Pijte puno vode, čajeva i svježih sokova, a manje gaziranih pića

Soda bikarbona

Kuhinjska soda izvrstan je suhi adstringent.

Naspite dvije ili tri žlice sode u litru vode i dobro promiješajte. Nanesite dva decilitra smjese na vlasište prije šamponiranja. Nakon dvadesetak minuta operite kosu uobičajenim šamponom i isperite s mlakom vodom. 

Skenirajte QR kod i preuzmite ADIVA mobilnu aplikaciju:

adiva app qr code

Aplikaciju možete preuzeti i na:

ADIVA_app_app_store_button ADIVA_app_google_play_button